o autorce

.

Vzít kus plechu a pomocí kladiva a ohně dát tvar svým představám. Kus kamene opracovat tak, aby vydal, co v něm je. Předat šperku vlídnost a teplo dřeva. Hrát si. Najít spřízněné povahy, které v hotovém kusu najdou sebe sama a jsou schopné přijmout ho jako část své osobnosti. To je sen, který mi má práce pomáhá plnit.

Během studií jsem měla možnost nahlédnout do více oborů na více uměleckých školách.  Výsledkem je šperk jako spojnice mezi vším, co jsem v životě potkala.  Nepovažuji za handicap, že přímo zlatnictví jsem nevystudovala. Naopak. Techniku se při dostatečné vytrvalosti naučíme. Vždy ale bude výhodou umět na šperk nahlížet jako na sochařský artefakt, vzít do hry kresebnou kvalitu povrchu, pohrát si s variabilitou a zamýšlet se nad jeho výpovědní hodnotou.

Stavím na poctivé ruční práci. Chci, aby šperk něco vydržel.  Ručně dělám i řetězy a většinu mechanik, vyjma drobností jako karabinky, zapínání k puzetkám a podobně.  Kameny také z většiny opracovávám sama.  Výjimku tvoří fasetové brusy a kameny, jejichž opracování vyžaduje zručnost a vybavení mistra brusiče.

V blogu najdete více k technikám a zázemí mé práce.

V současnosti pracuji také jako designer šperkové linie "Family Silver Hefaistos" v uměleckém kovářství Hefaistos, s.r.o.

Vítejte a děkuji za čas, který jste zde strávili.

A. Š. D.